Mostki termiczne- czyli małe fragmenty przegrody (np. ściany) przez które ciepło może łatwo uciekać z naszego domu. W polskim budownictwie temat ten traktowany jest „po macoszemu” a to duży błąd.
Newralgiczne miejsca to:
- Połączenia balkonu ze stropem – złe połączenie spowoduje że balkon stanie się ogromnym radiatorem wysysającym ciepło z domu
Dom standardowy murowa |
|
Konstrukcja balkonów przypomina wielki układ chłodniczy. Żelbetowy balkon, niczym wielki radiator wyciąga ciepło z naszego domu.
Oprócz strat ciepła narażeni jesteśmy na powstawanie zawilgoceń i pleśni w budynku. |
Drewno cechuje dobra izolacyjność cieplna. Dzięki temu mostek termiczny jest niewielki.
Konstrukcja balkonu styka się ze ścianą punktowo a nie na całej długości balkonu, dzięki czemu zredukowana jest również powierzchnia mostka.
|
- Otwory okienne – nic nie da stosowanie najlepszych okien jeżeli nie zamontujemy ich odpowiednio w ścianie i stworzymy potężny mostek termiczny.
Dom standardowy murowany
|
Dom szkieletowy w standardzie Damir |
Najczęściej dziś stosowane rozwiązanie montowania okien powoduje bardzo duże straty ciepła.
Obojętnie od jakości okna ciepło ucieka dookoła futryny przez mur i np. metalowy lub kamienny parapet. |
W firmie Damir zwracamy szczególną uwagę na montaż okien. Przy zastosowaniu powyższego rozwiązania mostek praktycznie nie występuje.
|
- Wieńce, nadproża i naroża budynków – w starym budownictwie często widać zabrudzenia nad oknami i w narożach budynków. Jest to typowy objaw mostka termicznego. Miejsca te są znacznie zimniejsze od pozostałej części ściany, wykrapla się na nich para wodna i ulegają szybszemu zabrudzeniu
- Ściany piwnic – jeżeli nie stosujemy ocieplenia podłogi nad piwnicą nie należy zapominać o ociepleniu ścian piwnic. Jest to typowy błąd popełniany przy budowie budynków z Wielkiej Płyty. Mieszkańcy Parterów musieli przez to płacić znacznie większe rachunki z ogrzewanie.
Zapominając o odpowiedniej izolacji tych miejsc narażamy się nie tylko na znaczne zwiększenie rachunków za ogrzewanie (nawet o 10%!!) ale również powstawanie grzybów i pleśni.